Startup POZnan 2015 - krótka relacja

Wstecz

Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu Startup POZnan 2015. Tak jak nazwa wskazuje, jest to wydarzenie raczej dla powstających dopiero firmy. Jednak będąc w Poznaniu żal było nie zobaczyć co się dzieje w tym mieście w kwestii wydarzeń biznesowych. W skrócie przedstawię to, co według nas było najważniejsze.


Historia sukcesu i sprawne zarządzanie

Podczas drugiego dnia wydarzenia – właśnie wtedy mieliśmy przyjemność gościć Międzynarodowe Targi Poznańskie – mogliśmy posłuchać co o biznesie oraz jego budowie miał do powiedzenia Konrad Sierzputowski z firmy Omni3D. W krótkiej, aczkolwiek rzeczowej, rozmowie powiedział, aby zwrócić uwagę szczególnie na to, czy biznes który rozwijasz jest Twoją pasją i rzeczywiście Cię interesuje. To ważne, bo wtedy rzeczywiście chcesz się mu w pełni poświęcić. Jeżeli motywacją są tylko pieniądze i głównie o tym myślimy to nasz startup ma ogromne szanse, aby przegrać. To jest też ważne w przypadku doboru wspólników – czy myślą w tym samym kierunku co my lub czy w ogóle wiemy, w którą stronę myślą i co chcą osiągnąć. Jest to o tyle ważne, że w przyszłości może być czynnikiem decydującym, czy nasza współpraca będzie się dobrze układać. No, a poza tym trzeba też mieć głowę na karku i czasem w naszej biznesowej przygodzie przydaje się również osoba, która przyjdzie, "zobaczy Excel" i utnie niepotrzebne koszty. To jest również ważne, tak samo jak pasja, aby patrzeć na biznes przez pryzmat liczb i odpowiednio reagować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Konrad wspomniał również, że dobre, konkretne i właściwe wsparcie przy rozwoju biznesu na rynkach zagranicznych daje PAIiIZ. Instytucja ta pomoże np. zorganizować konferencję czy też spotkanie biznesowe „choćby” w ambasadzie w Londynie, pomagając zorganizować salę, catering i inne jakże ważne wówczas kwestie. Warto o tym pamiętać myśląc o ekspansji zagranicznej.

Startup POZnan logo

Sprawne zarządzanie firmą to podstawa

Jeżeli chodzi o liczby i sprawne zarządzanie, to ciekawie i dobrze merytorycznie mówił o tym Wojciech Sztuba z TPA Horwath. To uświadomiło mi – choć wiem o tym doskonale, lecz czasem w ferworze walki zapomina się o tym – jak ważne przy prowadzeniu biznesu jest właśnie zwracanie uwagi na liczby, planowanie oraz dobieranie właściwych narzędzi zarządczych w zależności od skali biznesu. Bardzo ciekawe i merytorycznie świetne wystąpienie. Przypomniało mi ono o tym, że warto szkolić się co jakiś czas także w tym kierunku, związanym bardziej z twardą wiedzą biznesową.

Wrocław, a gdzie Ty jesteś..?

Uwielbiam miasto, w którym mieszkam, żyję i prowadzimy biznes. Każdemu polecam przyjechać i je zwiedzić. Dla młodych zapewne nie brakuje też pracy, oczywiście szczególnie w branży IT. Jednak poprzez wizytę na Startup POZnan, gdzie miałem też okazję zobaczyć jak funkcjonuje to właśnie miasto, mam wrażenie, że Wrocław pod tym względem zaczął trochę odstawać. W Poznaniu wiele inicjatyw wspiera też Urząd Miasta. Może u nas tego brakuje i trzeba coś z tym zrobić? Brakuje mi u nas inicjatyw tego typu, ciekawych wydarzeń dla młodych osób budujących swoje pierwsze firmy jak i dla tych z ugruntowaną już pozycją. Martwi mnie to, że zazwyczaj na wydarzenia tego typu z Wrocławia musimy jeździć do Poznania, Warszawy, Krakowa i innych miast. Może źle szukam..? A może coś z tym trzeba zrobić? Jeżeli ktoś z Was jest z Wrocławia, ma pomysł i chęć pomocy w zorganizowaniu tego typu wydarzenia, na początek nawet mniejszego, proszę o kontakt. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się zrobić coś ciekawego. Zaczynam się do tego przymierzać i zapraszam wszystkich do współpracy.

Przeczytaj również

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć... Czytaj więcej...

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć...

  5 cech skutecznej kampanii SMS

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała... Czytaj więcej...

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała...

  Eko czy MaxSMS – oto jest pytanie!

Znajdź nas