Wrażenia po I Kongresie Mobilnym

Wstecz

W ciągu ostatniego tygodnia miałem okazję uczestniczyć w kilku wydarzeniach związanych z branżą mobilną i nie tylko. Co ciekawe, to jeszcze nie koniec kwietniowych konferencji i targów, w których będę miał przyjemność uczestniczyć i czerpać inspiracje, aby później się nimi z Wami podzielić.

W dużym skrócie opiszę co działo się na I Kongresie Mobilnym.

I Kongres Mobilny odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizatorem była Fundacja Polak 2.0 oraz Infoguru Sp. z o.o. Wydarzenie było organizowane po raz pierwszy, jednak organizatorom należą się brawa i wyrazy uznania za sprawne przygotowanie całego wydarzenia. No, może zabrakło przed wejściem informacji jak się dostać na wydarzenie. Z drugiej strony, dzięki temu udało się poznać kilku innych zbłąkanych przyszłych uczestników Kongresu, których serdecznie pozdrawiam.

I Kongres Mobilny

Podczas wydarzenia odbywały się równolegle trzy prelekcje. Poniżej w telegraficznym skrócie przedstawiam te, które najbardziej utkwiły mi w pamięci i z których według mnie warto czerpać inspiracje.

System BLIK, czyli Polski Standard Płatności on-line

Uważam, że to w ogóle ostatnio jedna z ciekawszych rzeczy w branży w Polsce. Na Kongresie mówił o tym Dariusz Mazurkiewicz z firmy Polski Standard Płatności. Dzięki wykorzystaniu systemu przez czołowe Polskie banki (i kolejne przystępujące do BLIKa) inicjatywa ma realną szansę zaistnieć na rodzimym rynku. Uprości to dokonywanie płatności z telefonu, zarówno w sklepach internetowych, jak również w sklepach stacjonarnych. To co jednak najbardziej mnie zaintrygowało i uważam za przyszłość to możliwość przyjmowania płatności za świadczone usługi czy też sprzedawane produkty praktycznie przez każdego, np. hydraulika przychodzącego do domu i naprawiającego kran, czy też panią na straganie sprzedającą warzywa. Wystarczy, że osoba ta będzie miała zainstalowaną odpowiednią aplikację na telefonie, a my – jako klient – będziemy używać BLIKa.

Oczywiście, biorąc pod uwagę obecne statystyki płacenia kartą (poniżej 20% w skali kraju!) do tego wszystkiego jeszcze daleka droga. Brawo jednak dla banków tworzących BLIKa za ciekawą współpracę. Jest dużo tutaj do zrobienia, a dzięki tej inicjatywie staje się to bardziej realne! Jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem tego typu sposobu płatności w Twojej firmie, odwiedź tę stronę.

Beacony zmienią Twój biznes!

Sporo było mowy o beaconach. Na Kongresie Mobilnym mówił o nich między innymi Łukasz Felsztukier z firmy Linteri.

Co to jest? Najprościej ujmując są to małe urządzenia, działające zazwyczaj na baterię (starcza na około rok czasu) i wysyłające do wszystkich smartphone’ów znajdujących się w pobliżu (od kilku do nawet pięćdziesięciu metrów) co kilkanaście sekund informację typu „Cześć! Jestem beacon i mam na imię ABC”. Beacony możemy ustawić na przykład w naszym sklepie w różnych miejscach. Informacje te mogą odczytywać praktycznie wszystkie nowe smartphone’y i w przypadku, kiedy mamy zainstalowaną aplikację umiejącą dogadać się z danym beaconem, nasz telefon może wykonać odpowiednie działanie. Może to być np. wyświetlenie komunikatu na telefonie, przesłanie na serwer informacji o fakcie pojawienia się danej osoby w określonym miejscu lub cokolwiek innego. Co ważne, technologia ta jest bardzo energooszczędna.

Zastosowań beaconów może być wiele. Najprostszy, idąc za naszą branżą, to możliwość rozlokowania ich w sklepie stacjonarnym. Kiedy klient wejdzie do sklepu i będzie miał zainstalowaną aplikację naszego sklepu telefon klienta może się uaktywnić i poprowadzić go do działu, z którego produkty ostatnio przeglądał na urządzeniu mobilnym. Można również wykonać operację w tle – na przykład przesłać na nasz serwer informację, że klient był w danym czasie u nas w sklepie i kupił coś (lub nie) płacąc w kasie. Mając te informacje możemy zachęcić go później do ponownej wizyty. Możliwości są ogromne. Technologia już jest i staje się coraz tańsza - jeden bacon to obecnie koszt kilkunastu złotych.

Teraz czas na kreatywne pomysły. Niedługo powrócę z tym tematem na bloga, opisując nieco głębiej moje przemyślenia. Podzielę się również, choćby odrobinę, jak nasza firma planuje wykorzystać w przyszłości tę technologię. Poniżej zamieszczam krótkie wideo autorstwa polskiej firmy Estimote prezentujące możliwości tego nowego rozwiązania.

Wykorzystanie mobile w Leroy Merlin

Spodobała mi się również prelekcja Katarzyny Marciniak z Leroy Merlin. Opowiadała ona o tym, jak ta sieć marketów budowlanych wykorzystała urządzenia mobilne swoich pracowników do zwiększenia ich efektywności podczas rozmów z klientami. Dzięki stworzonej aplikacji mobilnej pracownicy nie muszą za każdym razem podchodzić do komputera i sprawdzać produkty, aby odpowiedzieć na pytania klientów. Na marginesie, wiadomo przecież, że samo przejście do stanowiska z komputerem i powrót do klienta zajmuje przecież mnóstwo czasu! Teraz, dzięki wykorzystaniu systemu Merlinus każdy sprzedawca ma możliwość szybko i na miejscu sprawdzić parametry każdego produktu, znaleźć powiązane z nim rzeczy i szybko bez zbędnych wycieczek do komputera odpowiedzieć na wszelkie pytania klientów. I co ciekawe, na koniec każdy klient może wziąć udział w ankiecie, którą wypełni na urządzeniu mobilnym pracownik marketu budowlanego. Brawo Leroy Merlin! Może również w innych sklepach warto wprowadzić tego typu rozwiązanie? Może warto połączyć też możliwość przeprowadzania ankiety ze zbieraniem danych klienta (e-mail, numer telefonu)?

A już niedługo..

To tak w dużym skrócie. W zeszłym tygodniu miałem też niewątpliwą przyjemność wysłuchać prelekcji Marka Przystasia z Duckie Deck. Zapraszam póki co na ich stronę, a ja niebawem postaram się streścić i choć odrobinę przybliżyć firmę Duckie Deck, której mocno kibicuję!

Duckie Deck Logo

Przeczytaj również

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć... Czytaj więcej...

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć...

  5 cech skutecznej kampanii SMS

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała... Czytaj więcej...

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała...

  Eko czy MaxSMS – oto jest pytanie!

Znajdź nas