Jak nie wysyłać SPAMu

Wstecz

SPAM (czyli niechciane lub niepotrzebne wiadomości wysyłane masowo) już dawno przestał być domeną wyłącznie wiadomości e-mail. Należy wiedzieć jak ustrzec tego się tego zjawiska również podczas masowej wysyłki SMS.

 

“Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.”

 -Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną art. 10 ust. 1

Uzyskaj zgodę odbiorców

spam 2Kluczowym elementem prawidło przeprowadzonej wysyłki SMSów marketingowych jest uzyskanie zgody odbiorców na otrzymywanie takiego typu informacji. Można to zrobić chociażby poprzez prosty formularz na stronie internetowej, gdzie klienci podając swój numer w pełni świadomie godzą się na otrzymywanie wiadomości SMS. Doskonałym narzędziem do zbierania takich numerów jest nasz widget na stronę, czy też usługa SMS-INFO (o której szerzej  na blogu).

Dobrą praktyką zbierania pozwoleń na przesyłanie wiadomości jest otrzymywanie ich w formie pisemnej. Jest to na tyle skuteczna, pod katem prawnym, metoda, że dzięki tego typu zapisom w umowie operatorzy największych sieci komórkowych mogą dowolnie zasypywać nas informacjami o tym, że wygraliśmy kolejny w tym miesiącu samochód.

 

Zachowaj umiar

Aby wiadomości, nawet te na które uzyskaliśmy zgodę odbiorców, nie zostały uznane za spam należy pamiętać, aby nie wysyłać ich zbyt często. W tym momencie konsekwencje zbyt częstej wysyłki (np. kilka razy w ciągu dnia) mogą wynikać nie tyle z zapisów ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, co z zapisów art. 190 Kodeksu Karnego, który odnosi się do tzw. “uporczywego nękania”.

spam 1

 

Daj możliwość cofnięcia zgody

“Jeżeli ustawa wymaga uzyskania zgody usługobiorcy to zgoda ta:
 • 1. nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli innej treści
 • 2. może być odwołana w każdym czasie”

-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną art. 4 ust. 1


Należy pamiętać o tym, że raz przekazana zgoda może być cofnięta przez użytkownika w dowolnym momencie. Dobrą praktyka jest umożliwienie takiej operacji swoim odbiorcom np. poprzez umieszczenie informacji na stronie internetowej, w jaki sposób mogą zrezygnować z otrzymywania wiadomości SMS.

 

Czy warto wysyłać niechciane wiadomości?

“Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje  handlowe, podlega karze grzywny.”

-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną art. 24 ust. 1


spam 3Wysyłanie niechcianych wiadomości może się wiązać z konkretnymi konsekwencjami prawnymi, jednakże z naszego doświadczenia wynika, że nie jest to największe zagrożenie. Kampanie SMS kierowane do klientów totalnie niezainteresowanych danym produktem lub usługą są zwyczajnie nieskuteczne. Klienci, którzy zakupili bazy numerów do przeprowadzenia kampanii osiągają znacząco gorsze wyniki swojej kampanii w porównaniu do klientów, którzy budują swoją bazę numerów z klientów bądź osób zainteresowanych produktem.

 

“Ściganie wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, następuje na wniosek pokrzywdzonego”

-Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną art. 24 ust. 2


Warto też pamiętać, że wszelkie konsekwencje wyciągane z nielegalnego bądź uporczywego wysyłania wiadomości SMS są wyciągane na wniosek poszkodowanego. Dlatego, jeżeli sami będziemy w takiej sytuacji, należy pamiętać, że nikt poza nami samymi nie zatroszczy się o nasze interesy.


Zapoznaj się z całą ustawą

Przeczytaj również

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć... Czytaj więcej...

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć...

  5 cech skutecznej kampanii SMS

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała... Czytaj więcej...

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała...

  Eko czy MaxSMS – oto jest pytanie!

Znajdź nas