Rabatem w klienta, czyli marketing mobilny w najlepszym wydaniu

Wstecz

Angażowanie klientów poprzez rabaty to jedna z najskuteczniejszych form współczesnego marketingu – sprawdza się zarówno w przypadku sklepów internetowych, jak i tradycyjnych sklepów stacjonarnych. Sposobów na dystrybucję rabatów jest bardzo wiele, począwszy od kart podarunkowych, dołączanych do zakupów, a kończąc na e-mail marketingu. Wszystko to można jednak wspomóc najskuteczniejszym sposobem dotarcia do klienta – mobile marketingiem, a dokładniej, wysyłką wiadomości SMS.

Zakupy | Rabaty SMS

Wybierz najlepszy kanał komunikacji

Różne kanały komunikacji cechują się różnym procentem tzw. otwieralności. Przykładowo maile wysyłane do klientów są otwierane średnio przez 20% odbiorców, informacje umieszczane na portalach społecznościowych są czytane przez 12-30% osób, którym dana wiadomość się wyświetliła. Wysyłka SMS jest znacznie skuteczniejsza, gdyż może pochwalić się otwieralnością na poziomie aż 98%. Można to zweryfikować na własnym przykładzie. Ogromna większość ludzi, choćby z czystej ciekawości, otwiera wszystkie wiadomości, jakie otrzymuje ich smartfon bądź telefon. Jeśli dodamy do tego fakt, iż przeciętny użytkownik ma swój telefon w zasięgu ręki przez 14 godzin na dobę, zdamy sobie sprawę, że wyniki przekazów SMS-owych mogą być naprawdę skuteczne.

Dbaj o swoich klientów

Dbaj o klientówOtrzymanie kodu rabatowego to wyraźny sygnał dla klienta. Włodarze sklepu pokazują w ten sposób, że dbają o dobre relacje z konsumentami i nie zapominają o osobach, które coś w ich sklepie kupiły. Z drugiej strony angażują do aktywności już raz pozyskanych klientów. W przypadku miejsc takich jak restauracje, sklepy odzieżowe, kina czy biura podróży, to właśnie klienci, którzy już raz dokonali zakupów stanowią podstawową grupę docelową kampanii rabatowych. Po pierwsze: jeżeli raz dokonali zakupu towaru lub usługi to bardzo prawdopodobne jest, że nadal są zainteresowani tego typu ofertą. Ponadto bazy numerów takich odbiorców można bardzo łatwo kompletować. Wystarczy podczas dokonywania zakupów poprosić klienta o podanie numeru telefonu. Perspektywa dowiadywania się o najnowszych promocjach oraz otrzymywania rabatów na przyszłe zakupy spowoduje, że baza potencjalnych odbiorców będzie rosła z dnia na dzień.

Użytkownik staje się klientem

Bardzo często (szczególnie w sklepach internetowych) zdarza się, że po rejestracji nie można odnotować jakiegokolwiek zakupu. Jest to związane z koniecznością zapoznania się z funkcjonalnością systemu oraz chęcią (bądź jej brakiem) poznania sklepu. W takich przypadkach nie mówimy jeszcze o klientach, a jedynie o użytkownikach rozwiązania.

Bodźcem do dokonania zakupu może być wiadomość SMS zawierająca kod rabatowy bądź uprawniająca do ograniczenia kosztów pierwszego pełnoprawnego zakupu. Zasada tego mechanizmu jest niezwykle prosta i polega wyłącznie na zachęceniu klienta do podania numeru telefonu podczas rejestracji. W tym przypadku, zachęcenie poprzez perspektywę gratyfikacji, okazuje się bardzo skuteczne. Angażowanie użytkowników za pomocą tego kanału, nie tylko pozwala na to aby stali się klientami, ale również przypomina im o oferowanych produktach.

Angażowanie znajomych

Specjalnym rodzajem kodu rabatowego jest taki, którego nie można zrealizować samemu, a jedynie przekazać go znajomemu. Poza oczywistymi aspektami reklamowymi, pozwala to na poszerzenie grona potencjalnych klientów. Nie od dziś wiadomo, że człowiek czerpie nieopisaną satysfakcję z obdarowywania innych. Łącząc takie korzyści z osobistym bonusem dla klienta, można uzyskać efekt wzmożonego ruchu w interesie.

Przyjaciele

Łatwo mierzalne

Większości strategii marketingowych nie da się zmierzyć w łatwy sposób. Albo prowadzone działania nie przekładają się bezpośrednio na sprzedaż, albo monitorowanie efektów wymaga dużej wiedzy technicznej. Rabaty SMS, wysyłane na konkretne numery telefonów, pozwalają na bardzo łatwą ewaluację poniesionych kosztów. Jeżeli kampania prowadzona jest dla stacjonarnego sklepu, informację o rabacie można zamieścić w postaci wiadomości przy kasie. Jest to najprostszy sposób na kontrolowanie tego ile osób skorzystało z danej możliwości.

Jeżeli biznes prowadzony jest na polu wirtualnym, ciekawym rozwiązaniem do kontrolowania skuteczności jest chociażby funkcjonalność krótkich linków dostępna w naszym panelu. Dzięki nim można stale trzymać rękę na pulsie i wyrywkowo kontrolować na jaki numer trafił kod rabatowy oraz który użytkownik z niego skorzystał.

Jak to wygląda w praktyce?

Na koniec zaprezentujemy kilka ciekawych przykładów wiadomości, zawierających kody rabatowe. Być może niektóre z nich będzie można wykorzystać również w Twoim biznesie.

Tylko w ten weekend -15% na wszystkie torebki. Zapraszamy do sklepu ...... przy ulicy .......
Witaj drogi użytkowniku! May dla Ciebie specjalny kod promocyjny: XYZ-123. Dzięki niemu otrzymasz rabat przy zakupach w naszym sklepie internetowym.
Witaj komiksomaniaku! Zapraszamy do naszego sklepu z najlepszymi komiksami i grami planszowymi w mieście. Po okazaniu tej wiadomości przy kasie otrzymasz 20% rabatu przy swoich zakupach. Spiesz się! Promocja trwa jedynie do końca miesiąca.
Tylko dzisiaj! Duża pizza w cenie małej! Zapraszamy do naszej restauracji przy ulicy ....... . A przy zamówieniach przez Internet podaj kod WEEKEND aby otrzymać dużą Colę – GRATIS!

 

Na koniec przykład treści wykorzystywanej do poszerzenie grona klientów, poprzez angażowanie przyjaciół.

Pozwól sobie na chwilę relaksu w naszym SPA. Przyjdź z koleżanką, a po okazaniu tej wiadomości obie otrzymacie rabat 20% na wszystkie usługi.

 

Rabaty SMS, ciekawe informacje

Przeczytaj również

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć... Czytaj więcej...

  SMSy reklamowe nie muszą irytować. Dobrze zaplanowana kampania SMS może znacząco zwiększyć...

  5 cech skutecznej kampanii SMS

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała... Czytaj więcej...

  Z naszych badań i analiz wynika, że większość użytkowników serwisu PromoSMS.pl choć raz zadała...

  Eko czy MaxSMS – oto jest pytanie!

Znajdź nas